You are here:-, موبایل-کارشناسان روسی در خصوص خطرات شارژ تلفن در اماکن عمومی هشدار می‌دهند

کارشناسان روسی در خصوص خطرات شارژ تلفن در اماکن عمومی هشدار می‌دهند

تعداد ایستگاه‌های شارژ درگاه USB تجهیزات هوشمند در فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، مترو و سایر مکان‌های عمومی روسیه طی مهروموم‌های اخیر به‌سرعت در حال رشد است. بااین‌حال، استفاده از چنین ورودی‌های USB بی‌خطر نیست زیرا مهاجمان و هکرها می‌توانند به داده‌های ذخیره‌شده در تلفن شما دسترسی پیداکرده یا بدافزار خاصی را از این طریق وارد تجهیزات هوشمند شما کنند.
امروز در مسکو شما می‌توانید وسایل خود را در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار، مترو، ایستگاه اتوبوس‌ها، ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی و مراکز خرید و سرگرمی شارژ کنید.
به گفته سرگی نیکیتین، معاون رئیس گروه-آی بی و مخابرات روسیه، کابل‌های USB استاندارد شامل چهار سیم است: دو رشته سیم برای انتقال داده و دو رشته دیگر برای شارژ دستگاه. مشکل این است که هکرها با دست‌کاری و فروش سیم شارژرهای غیراستاندارد و نصب تجهیزات انتقال داده در آن‌ها و یا دست‌کاری ایستگاه‌های شارژ امکان دسترسی به دستگاه‌های مردم را از راه دور فراهم یا بدافزار خاصی را وارد دستگاه‌های هوشمند مردم می‌کنند.
این کارشناس روسی می‌گوید: “برای ما ثابت‌شده است که مهاجمان و هکرها به‌راحتی می‌توانند به تجهیزات هوشمند شما دسترسی داشته باشند.”
آقای نیکیتین نمونه‌ای از این حملات را این‌چنین تشریح می‌کند: یک رایانه کوچک کد مخرب را به دستگاه هوشمند فرد قربانی می‌فرستد و آن را اجرا می‌کند، بنابراین هکر امکان دسترسی به داده‌های تلفن هوشمند فرد قربانی را به دست می‌آورد. جورجی استاروستین، متخصص جت اینفوسیستم روسیه، خاطرنشان کرد: مجرمان سایبری می‌توانند عکس‌های تلفن قربانی را به‌منظور باج‌گیری یا آلوده کردن دستگاه با ویروس از راه دور دانلود کنند.
به گفته وی، ایستگاه‌های شارژ در اماکن عمومی خطرات دیگری را نیز به همراه دارد، در اینجا حتی شرکت ارائه‌دهنده خدمات نیز می‌تواند تجهیزات اضافی مخرب را نصب کنند. به گفته وی، از این طریق داده‌های کاربر برای تجزیه‌وتحلیل بیشتر توسط مهاجمان و فروش به تبلیغ‌کنندگان جمع‌آوری می‌شود.
سرویس مطبوعاتی Avast روسیه در این خصوص می‌گوید: اطلاعات از طریق پورت‌های USB به همان روشی که به رایانه منتقل می‌شوند، به گوشی یا تبلت مردم منتقل می‌شوند. در صورت بروز هرگونه آسیب‌پذیری در نرم‌افزار تلفن USB، هکرها می‌توانند کنترل کامل گوشی متصل به شارژ فرد قربانی را به دست آورند.

کارشناسان به کاربران توصیه کردند سعی کنند از ایستگاه‌های شارژ در اماکن عمومی خودداری کنند. Avast پیشنهاد به عموم مردم پیشنهاد کرده یک منبع تغذیه قابل‌حمل (پاور بانک) را برای شارژ دستگاه هوشمند خود در بیرون از منزل یا کابل‌های USB که فاقد قابلیت انتقال داده هستند و مخصوص شارژ هستند.

By |2020-02-07T13:47:08+03:30فوریه 7th, 2020|Categories: اخبار, موبایل|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment